CSS EĞİTİM

CSS EĞİTİM

25 Nisan 2020 0 Yazar: Berkay Arif Yavuz

CSS ve Kodlama

js_css_html

CSS kodlaması yapılırken bir takım yapılması gereken durumlar mevcuttur. İlk başta CSS kodları HTML kodlarının iç kısmına yerleştirilir, yani yazılır. Body ya da head bölümleri içerisinde hangi türde yapılacak ise ona göre seçilebilir. Bu işlemleri ile beraber bir nevi yedek olarak da söylenebilecek olan harici CSS dosyaları hazırlanıp işlem yapılma zorunluluğu doğduğunda HTML içerisinden çıkarılabilirler. Bilindiği üzere tüm farklı programlamalarda olduğu gibi Netscape ile Internet Explorer bu işlem adına birbirinden farklı açıdan bakarlar. Bu yüzden en doğrusu her iki tarafın da aynı bakış açısı ile bakabileceği bir kodlama yazarak devreye sokmak avantajlı bir durumdur.

CSS İle Neler Yapılır?

Genel bir tanım olarak HTML aracılığı ile yapılamayacak oldukça fazla bir seçenek bu sistem bünyesinde yapılabilmektedir. Bunlar arasında bir sitenin her hangi bir sayfa içeriğinde arka plan resmi, renk ya da boyut olarak belli bir öğeyi veya sayfanın konumunu ve bunun gibi daha birçok değişik özelliği CSS yardımı ile tanımlamasını yapabilirsiniz. CSS dosyası sayesinde her sayfanın stili ayarlanabileceği için sayfaların kapladığı boyut küçülür ve gereğinden fazla olan yükü oldukça hafifler. Üstelik CSS formatı anlaşılması ve öğrenilme aşaması pek bir zorluk çektirmeyen bir dil yapısına sahiptir. Bu noktada CSS kullanılacak ise o zaman HTML bilgisine temel olarak mutlaka sahip olmanız gerekmektedir. CSS kod yazımı çoğu kodlama sisteminde olduğu gibi İngilizce kullanılmaktadır. Bu noktada kod yazılım içerisinde eklenecek olan İngilizce kelimeleri bilmek yeterli olacaktır.

CSS Parçaları ve Sayfa İçeriği YerleştirmeCCS kuraları açısından üç değişik kısımdan oluşur. Bu bölümler içerisinde tanımlama ve seçici kısımları bulunmaktadır. Tanımlama bu noktada bir değer ile özellikten oluşmaktadır. Diğer bir deyişle seçici (Değer) html adına kimliği ya da ismi olmaktadır. Özellik noktasında ise standart olarak konmuş bir takım değerler kullanılmaktadır. Bunlar arasında tabi belirlenmiş bu özellikler 120 kadardır ve bunların özellik olarak kendi değerleri bulunmaktadır. CSS kodları yazıldıktan sonra ise geriye her hangi bir sayfa içerisine eklemek kalmaktadır. Ekleme yapıldıktan sonra ise tüm HTML öğelerini etkilemek mümkündür. CSS kod sistemi tamamlandığı zaman ise web sitesi üzerindeki tüm sayfa içerikleri kolay bir şekilde değiştirilebilmektedir. TIKLA SİTEYE GİT