Lübnan Merkez Bankası 2021’de Dijital Para Birimi Sunmayı Planlıyor

Lübnan Merkez Bankası 2021’de Dijital Para Birimi Sunmayı Planlıyor

10 Kasım 2020 0 Yazar: Berkay Arif Yavuz

Bloomberg’de yer alan bir habere göre Lübnan’ın merkez bankasının yöneticisi Riad Salameh, Lübnan’ın, bankacılık sektörüne olan güveni yeniden sağlamak ve nakitsiz bir sisteme geçmek için gelecek yıl ülkeye bir dijital para birimi getirmeyi planladığını söyledi.

Ayrıca Salameh bankaları, %20 oranında yeniden sermayelendirme de dahil olmak üzere yeniden yapılandırmaya başlamaya çağırdı.

Devlet tarafından yönetilen Ulusal Haber Ajansı’na göre merkez bankası yöneticisi, “Lübnan’ın herhangi bir doğal kaynağı yok ve altını elimizde tutmak zorundayız çünkü kaçınılmaz, kaderî bir krizle karşı karşıya kalırsak dış pazarlarda tasfiye edilebilecek bir varlık,” dedi.

Lübnan merkez bankası yöneticisi Riad Salameh, 2019 ortalarına kadar böyle bir projenin üzerine çalışıldığını söylemişti. O zamanlar projenin amacı yerel ekonomiye tamamen nakitsiz gerçekleştirilecek bir işlem sistemi sağlamaktı – ancak o günlerde kara para aklama ve güvenlik ile ilgili endişeler varlığını sürdürüyordu; bu problemler henüz çözülmemişti.

Eğer bu CBDC (merkez bankası dijital para birimi) projesi başlatılırsa, Lübnan’ın merkez bankası, bu tür projeleri hayata geçirmek için yarışan artan sayıda kurumun arasına katılmış olacak. Bu kurumların başında liderliği aktif olarak Çin Merkez Bankası sürdürüyor.

Çin, geçtiğimiz günlerde vatandaşlarına 50 milyon yuan’lık dijital para dağıtıp gerçekleştirdiği dijital yuan testini geniş bir kitleye sunmuştu.