Kitap Önerileri

En iyi 4 kitap önerisi

Kitap önerileri bulmak bazen zor bir iş haline gelebiliyor. Kimileri için çok güzel görünen bir kitap başkaları için okuması eziyet haline gelebiliyor. Bu sorunu dikkate alarak size en uygun kitap önerilerini sunacağım.Öneri ararken bende zorlanan biriydim. Sizi bu dertten kurtarmak istiyorum. Kitap okumayı sevenler, okuma listenizi genişletmek için takipte kalın.

1.Serenad-Zülfü Livaneli

Serenad ismini duyduğum her an derin bir nefes alıyorum. Öylesine güzel ve saf bir aşk hikayesi var ki, okuduktan sonra bir daha asla unutamayacaksınız. Maximillian ve Nadia’nın yıllara meydan okuyan aşkı. Nadia’nın yaşadıklarına rağmen dimdik ayakta durması beni büyüledi. Maya’nın ailesinin gizli geçmişi her hüznün acı bir geçmişi var dedirtiyor bize. Serenad; Struma Gemisi, Yahudi Soykırımı, Mavi alay bu siyasi sorunların asıl zarar göreni masum insanlar oluyor gerçeğini çok acı bir şekilde yüzümüze vuruyor. Serenad’ın okuma listenizin başında yer alacağına eminim.

2.İncir Kuşları-Sinan Akyüz

İncir Kuşları, savaşın acı yüzüyle karşılaşan güzeller güzeli Suada’yı ve onun gibi binlercesini anlatıyor bize. Bir yanda Müslüman Boşnak genci, diğer yanda Hristiyan bir Sırp. İkisi de Suada’ya aşık. Bu iki gençten sadece biri aşkına karşılık buldu. Diğeri ise “Kalbimde iki kişiye yer yok” cevabını aldı. Savaşın patlak vermesi ile Suada bir yaprak gibi savruldu. Bir zamanlar hayır dediği gencin esiri oldu. Savaş ondan sevdiğini aldı. Sevmediği, seçmediği adamın eline düştü. Savaş sadece insanları değil Suada’nın ruhunu da öldürdü.

3.Tutunamayanlar-Oğuz Atay

Turgut Özben yakın arkadaşı Selim’in intiharı üzerine onun geçmişini araştırmaya başlar. Onu intihara iten sebepleri bulmak ister. Kitapta konuşan herkes Selimi tanıyanlardan oluşuyor. Her biri Selim’in farklı bir yönünü anlatıyor. Oğuz Atay dili o kadar güzel kullanıyor ki bu kitabın başka dillere çevrilmesi çok zor oluyor. Kitabı okurken her satırını not almak isteyeceksiniz.

-Gözden ırak, gönülden de ırak olur mu efendimiz?

-Hayır Olric. Yüreğinde bir yer açıp oraya oturttuğun her kimse, seninle birlikte gider her yere.

4.Sol Ayağım-Christy Brown

Doğuştan beyin felci ile gelen ve sadece sol ayak parmaklarını kullanabilen Brown’ın göz dolduracak hayatını okuyacaksınız. Çok yaşamaz, yaşasa bile bir hayatı olmaz denilen Brown herkesi şaşırtır. Öğrenmeye ve gelişmeye açık olan Brown sol ayağı ile kendine yeni bir dünya yaratır.Birçoğumuzun sağlam bir vücutla yapamadığını sol ayağıyla yapar. Christy Brown sadece sol ayağını kullanarak hem yazar hem de ressam olur. Kitabını okuduktan sonra filmini izlerseniz hayalinizdeki Christy Brown ve yaşadıklarını izlemek daha heyecan verici olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir