Narcissus-Kendine Aşık Çiçek

Narcissus, Yunan mitolojisinde nehir tanrısı Cephissus ve su perisi Liriope’nin oğlu olan yakışıklı bir avcıydı. Birçok kadın ona aşıktı. Ama o hiçbirini umursamadı.

Narcissus ve Echo

Narcissus ormanda gezerken Oread perisi Echo onu gördü. Echo, Narcissus’u görür görmez ona aşık oldu. Narcissus onu takip eden biri olduğunu fark etti. Echo daha fazla dayanamadı ve ortaya çıktı. Narcissus’a aşkını haykırdı. Ancak, Narcissus onu kendinden uzaklaştırdı. Onu rahatsız etmemesini söyledi. Kibirli ve kendini beğenmiş Narcissus, Echo’nun kalbini kırdı. Echo, hayal kırıklığı ile ormanda dolaşmaya başladı. Hayatının geri kalanı böyle geçti. Ondan geriye bir yankı sesi kaldı.

Narcissus’un Cezası

İntikam tanrıçası Nemesis, bu olayı öğrendi. Bu davranışından dolayı Narcissus’u cezalandırmaya karar verdi. Onu bir havuzun başına götürdü. Narcissus, havuzda yansımasını gördü. Kendi yansımasına aşık oldu. Bunun bir yansıma olduğunu anlayınca aşkının asla karşılık bulamayacağını düşünerek intihar etti. Narcissus güzelliği ve kibri yüzünden hayatından oldu. Periler Narcissus’un ölü bedeninin yerinde bir çiçek buldular. Nergis çiçeği, Narcissus’un yansıması olarak dünyada kalmaya devam etti. Böylece Narcissus ölümsüz oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir