Neden Rüya Görüyoruz? Rüyaların Önemi Nedir?

Rüya önemli mi? Neden rüya görüyoruz? soruları binlerce yıldır kesin olarak cevaplanamayan sorulardan bazıları. Benim de merak ettiğim, Hayatımızdaki heyecan verici ve gizemli şeylerden biri olan rüya hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum.

Rüya önemli mi? Neden rüya görüyoruz? soruları binlerce yıldır kesin olarak cevaplanamayan sorulardan bazıları. Benim de merak ettiğim, Hayatımızdaki heyecan verici ve gizemli şeylerden biri olan rüya hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum.

Rüya Nedir?

Uykunun göz hareketi (REM) adlı evreleri ile yakından ilişkili bulunan, görsel ve işitsel algı ve duyulardır. Allan Hobson ve Robert McCarley, rüya görmeye sebep olan şeyin, beynimizde var olan rastgele elektriklenme olduğu sonucuna varmışlardır. Bu elektriklenme sebebiyle beynimizde birbiri ardına görüntüler ortaya çıkar.
Rüyalar hakkında birçok bilinmeyen var. Ama bilim adamlarının emin olduğu bir şey var, hatırlansa da hatırlanmasa da bütün insanlar her gece yaklaşık 2 saat rüya görür.

Ne Zaman Rüya Görürüz?

Rüyalar genellikle REM evresinde görülür. Çoğu araştırmacıya göre ise uykunun her evresinde görülür, ama sadece bu evrede görülen rüyalar anımsanır. REM uykusu beynimizin yeni bilgileri birleştirmesine ve işlemesine yardımcı oluyor. Bu bilgiler daha sonra uzun süreli bellekte depolanıyor. Gün içindeki ruh halimiz, iş konsantrasyonumuz, yaşam kalitemiz için REM uykusu büyük bir önem taşır. Rüyaların, günlük yaşantımızla olan ilgisini bu durumlara bağlayabiliriz.

Rüya Görmek Önemli Mi?

Rüya görmek, pek çok insan için ilham kaynağı olarak görülüyor. Rüya görürken sınırlarınız yoktur. Beyniniz birçok olayı birbirine bağlayıp yeni durumlar ortaya çıkarabilir. Rüyanızda yeni bir buluş, yeni bir eser ortaya çıkarabilirsiniz. Bunun pekçok örneği bulunuyor. Isabel Allende, “House of Spirits” kitabının sonunu yazmakta zorlanırken, dedesinin rüyasında ona tam istediği gibi bir son önermesi ile kitabı tamamlayabilmiş. Salvador Dali rüyalarından ilham aldığını çoğu kez dile getirmiştir. Rüyalar bizim için ilham kaynağı olabiliyor diyebiliriz.

Freud ve Rüya

Sigmund Freud, rüyaların bilinçaltımıza açılan bir pencere olduğu görüşünü savunuyor. Freud göre rüyalar şunları ortaya çıkarıyor:

• Bilinçsiz arzular
• Düşünceler
• Motivasyonlar

Freud, neden rüya gördüğümüzü merak eden psikologlardan biri. Freud, rüyanın insanların toplum tarafından kabul edilmeyen dürtü ve arzularını tatmin etmenin bir yolu olduğunu düşünüyor.

Sigmund Freud, “Rüyaların gerçekten bir anlamı olduğunu ve onları yorumlamak için bilimsel bir prosedürün mümkün olduğunu teyit etmeliyim.”

Freud’un rüya hakkında düşündüklerini merak ediyorsanız, “Rüyaların Yorumu” kitabını okuyabilirsiniz.

Lucid Rüya

Bir kişinin uykudayken, rüya gördüğünün farkında olması olarak tanımlanır.

Lucid Rüya görüp görmediğinizi nasıl anlarsınız? Size bazı ipuçları vereceğim:

  • Uykudayken, rüya gördüğünüzü    farkındasınız
  • Rüya çok canlı ve gerçek gibi
  • Rüyanızdaki olaylara bir dereceye kadar müdahale edebiliyorsunuz
  • Duygularınız çok yoğun

Lucid rüya gören kişi, rüyada yaşadıkları üzerinde bir dereceye kadar kontrol sağlayabildiği için, günlük hayatta yapamayacağı şeyleri deneyimlemenin bir yolu olarak görüyor olabilir. Lucid rüyada, uçabilir, görünmez olabilir hatta belki de ışınlanabilirsiniz.

Son olarak şunu belirtmek istiyorum, ruh ve beden sağlığınıza dikkat ederseniz daha kaliteli bir uyku uyuyabilir, daha güzel rüyalar görebilirsiniz.1 thought on “Neden Rüya Görüyoruz? Rüyaların Önemi Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir