Hüma Kuşu-Cennet Kuşu

Cennet kuşu olarak da bilinen, efsaneye göre hiç yere inmeyen, sürekli yükseklerde uçan bir kuştur.

Hüma Kuşu Efsanesi

Efsaneye göre Hüma kuşu cennette yaşamakta bu yüzden hep yüksekte uçmaktadır. Hüma kuşu mutluluk ve zenginlik veren bir kuş olarak biliniyor.

Azerbaycan efsanesine göre Hüma kuşu kimin omuzuna konarsa o kişi büyük bir alim olacaktır.

Osmanlı devletinde kullanılan “Hümayun” kelimesinin Umay kelimesi ile ilgili olduğu düşünülür. Bu benzerlik Hüma kuşunun devlet kuşu olarak tanımlanmasına neden olmuştur.

Özbekistan Cumhuriyeti Devlet armasında da Hüma kuşu yer almaktadır.

Hüma Kuşu Hikayesi

Hüma kuşu yüksekten uçar. Yardıma ihtiyacı olanlara hediyeler bırakırmış. Bir gün fakir bir köylü ağacın altında uzanmış ve eve ekmek götürebilmek için dua etmiş. Hüma kuşu ona altın bir yumurta bırakmış. Köylü bu yumurtayı görünce çok sevinmiş hemen bir tüccara gitmiş. Tüccar asıl değerini bilmesine rağmen ona daha az para vermiş. Tüccar, yine bir yumurta getirirse ona daha fazla para vereceğini söylemiş. Köylü evine parayla döndüğü için mutlu olur. Ertesi gün yine dilekte bulunur. Hüma kuşu bunu duyup, altın yumurta bırakmak için yanına gelir. Köylü Hüma kuşunu yakalarsa daha fazla para kazanacağını düşünür. Hüma kuşunu ayağından tutar. Kuş havalanır ve köylünün elinden kaçar. Köylü altın yumurtayı kaçırır. Açgözlülük yaptığı için bir daha Hüma kuşunu da parayı da göremez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir