Vincent van Gogh

FRANCE – FEBRUARY 23: Self-Portrait, 1887, by Vincent van Gogh (1853-1890), oil on canvas, 44×35 cm. (Photo by DeAgostini/Getty Images); Paris, Musée D’Orsay (Art Gallery). (Photo by DeAgostini/Getty Images)

‘Yıldızlı Gece’ ve ‘Ayçiçekleri’ gibi tablolarla hafızalara kazınan dünyanın en beğenilen ressamlarından biridir Vincent Van Gogh.

Vincent Van Gogh Kimdir?

Van Gogh, 30 Mart 1853’te Hollanda’nın Groot-Zundert şehrinde doğdu. Vincent Van gogh Protestan bir papazın 6 çocuğundan en büyüğüdür. Sanata olan ilgisi annesinden gelmektedir. 15 yaşındayken ailesinin maddi imkansızlıkları yüzünden okuldan ayrılıp, işe başlamıştır. Van Gogh, ana dili Felemenkçe’nin yanı sıra Fransızca, Almanca ve İngilizce bilmektedir. Van Gogh hüzünlü ve acı dolu bir hayat sürdü. Aşk hayatında hep terkedildi. İlerleyen zamanlarda fiziksel rahatsızlıklarının yanı sıra, psikoljik rahatsızlıklar yaşamaya başladı. Bu zamanlarda terebentin içtiği ve boya yediği söyleniyor.

Van Gogh’un Kesik Kulağı

Van Gogh ve arkadaşı Gauguin sürekli tartışıyorlardı. Bir gece Gauguin dışarı çıktı. Van Gogh onu takip etti. Gauguin arkasını döndüğünde Van Gogh’un elinde bir ustura olduğunu gördü. Saatler sonra,Van Gogh yerel bir geneleve gitti ve Rachel adında bir fahişe için ödeme yaptı. Elinden akan kanla kulağını ona sunarak “bu nesneyi dikkatli tutmasını” istedi. Bu olaydan sonra akıl hastanesine yattı.

Ölüm

27 Temmuz 1890’da Vincent van Gogh, sabah dolu bir tabancayla kendini göğsünden vurdu, ancak kurşun onu öldürmedi. Odasında kanlar içinde bulundu. Kardeşi Theo geldi. Sonraki birkaç günü birlikte konuşarak geçirdiler ve ardından van Gogh Theo’dan onu eve götürmesini istedi. 29 Temmuz 1890’da Vincent van Gogh 37 yaşında, kardeşi Theo’nun kollarında öldü.

Bilinen En Önemli Eserler

Yıldızlı Gece

Saint-Rémy kentinde kaldığı akıl hastanesinde bu tabloyu yaptı. Kardeşi Theo’ya, “Bu sabah, güneş doğmadan çok önce penceremden kırları gördüm, çok büyük görünen sabah yıldızından başka hiçbir şey yoktu,” diye yazdı. 

Ayçiçekleri

Hollanda edebiyatında ayçiçekleri sadakatin simgesiydi. Sarı renk ise Van Gogh için mutluluk göstergesiydi. Bu iki anlam birleşince ortaya ‘Ayçiçekleri Tablosu’ çıktı. Ayçiçeklerinin birçok versiyonunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir